* Objektiv: valfritt
* Sensor: CMOS 1/2.8”
* Utdataformat: MJPEG/YUY2
* Max. Upplösning: 3840*2160
* Utgångsgränssnitt: USB2.0
* Anpassat stöd: OEM, ODM
Mycket använd för industriell inspektion, ansiktsigenkänning, maskinseende,
Videokonferens, Industriell kontroll, AI-igenkänning, Medicinsk utrustning,
Skeningsigenkänning, Bankomat, Robot, Bil, Drone.... och så vidare.
| Produktspecifikationsbok | |
| Modell | 3200_8MP_IMX415 |
| Sensor | CMOS 1/2.8" SONY IMX415 |
| Pixlarstorlek | 1,45μmx1,45μm |
| Max Upplösning | 3840(H)X2160(V) |
| Utgångsformat | Mjpg/y2 |
| Upplösning & Bildfrekvens |
3840X2160 MJPEG@30fps YUY2@2fps 2592X1944 MJPEG@30fps YUY2@3fps 1920X1080 MJPEG@30fps YUY2@5fps 1280x720 MJPG@30fps YUY2@10fps 640X480 MJPEG@30fps YUY2@30fps |
| SNR | 40 dB |
| Spänning | 5V |
| El | 230mA |
| Min belysning | 0.01Lux |
| Dynamikomfattning | 72 dB |
| Tidsutlösning | 35 ms |
| Typ av obtur | Elektronisk rullande fönsterlucka |
| Anslutningstyp | USB2.0 |
| Avtal | UVC OTG-kommunikationsprotokoll |
| Lagringstemperatur | -20°c till 70°c |
| Arbets temperatur | -10°C till 60°C |
| Lens fov | Valfritt |
| Bordsstorlek | 32x32 mm |
| Vågband | 400-650nm (ljusstråle) |
| Bildbehandling | AWB, AEC, AGC |
| Anmodning från operativsystemet | Win XP/Win7/Win8/Win10/Win11 etc. Linux/MAC-OS/Android 4.0 eller högre |






Introduktion till filterbandanpassning | |
Bandanpassning |
Introduktion till bandegenskaper |
Hög upplösning |
Synligt ljus, bildfärg, ingen färg (standardleverans med denna effekt) |
Infrarött 850 nm |
Synligt och infrarött ljus på 850 nm kan överföras, bilden är färgad och färgen kommer att vara förskjuten |
Infrarött 940nm |
Synligt och infrarött ljus på 940 nm kan överföras, bilden är färgad och färgen kommer att vara förskjuten |
Smalband 850 nm |
Våglängd 820–880 nm, bilden kommer att vara förskjuten (mer svartaktig) |
Smalband 940 nm |
Våglängd 910–970 nm, bilden kommer att vara mörk (nära svartvitt) |
Smalband 980 nm |
Våglängd 960-1000 nm, bilden blir tonad (mörkare, svartvitt) |
Smalband 1064 nm |
Våglängd 1040-1080 nm, bild mörkare (mörkare, mer svartvitt) |
Smalband 1310 nm |
Våglängd 1280-1335 nm, bild mörkare (mörkare, mer svartvitt) |
Smalband 1450 nm |
Våglängd 1420-1480 nm, bild mörkare (mörkare, mer svartvitt) |
Smalband 1550 nm |
Våglängd 1520-1580 nm, bild mörkare (mörkare, mer svartvitt) |
Nära infrarött 700-1100 nm |
Våglängd 700–1100 nm, bilden kommer att vara sned (delvis röd) |
andra band |
405、520、540、580、730… |
Standard HD-filter, behöver andra band av filter, kontakta oss | |
IMX291 2MP USB-kamera med låg ljusprestanda 0,001Lux HD 1080P H.264 UVC vidvinkelobjektiv, 30fps, H.264/MJPEG/YUY2 utgång
1,3MP global shutter USB3.0-kamera 400fps 200fps hög bildfrekvens för kvalitetskontrollsystem
M12 2,5mm F2,2 Fast fokuslins 1MP 90° FOV Ingen distorsion för 1/4" Bildformat
2 MP USB-kameramodul med automatisk fokus, 0,003 lux låg ljusnivå, 1080p dynamiskt omfång 86 dB, HD-webbkamera utan drivrutin